Mitai apie kontracepciją ir menstruacijų ciklą

Yra daug tikrai veiksmingų kontracepcijos būdų, padedančių užkirsti kelią nėštumui. Tačiau yra ir labai daug paplitusios neteisingos informacijos apie tai, kaip veikia reprodukcinė sistema, kaip kontraceptines priemones reikia naudoti, bei apie tam tikrus būdus, kurie paprasčiausiai nėra veiksmingi.

Apačioje rasite aprašytus populiarius mitus apie menstruacijų ciklą, lytinius santykius ir kontracepciją. Norėdamos sužinoti, tiesa šis mitas ar ne, spustelėkite jį.

 • Ovuliacija vyksta ciklo viduryje, maždaug 14-ą dieną
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Ovuliacijos laiką yra labai sunku nuspėti. Tik 10% moterų ovuliuoja 14-ą savo ciklo dieną.1 Ovuliacija gali vykti bet kuriuo metu nuo 11 iki 21 dienos, jei Jūsų ciklas reguliarus, ir net iki 28 dienos, jei jis nereguliarus.1 Be to, ovuliacijos laikas kiekvieno ciklo metu gali keistis, todėl tampa praktiškai neįmanoma jo nuspėti.Tai reiškia, kad pavojus pastoti išlieka beveik visomis Jūsų ciklo dienomis.

 • Jei mano ciklas reguliarus, ovuliacija visada vyksta jo viduryje.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Ovuliacijos laiko neįmanoma nuspėti, jis keičiasi kiekvieno ciklo metu, net jei Jūsų menstruacijų ciklas  yra reguliarus.1

 • Reguliarių ciklų būna (nenaudojant kontraceptinių tablečių)
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Daugumos moterų ciklas nėra toks reguliarus, kaip dauguma galvoja. Jis gali būti reguliarus keletą mėnesių iš eilės, bet tada staiga pasitaikyti daug trumpesnis arba ilgesnis. Iš anksto moteris niekada negali žinoti, ar jos dabartinis ciklas bus ilgesnis ar trumpesnis už įprastą. Jei vartojate hormonines kontraceptines tabletes, Jūsų ciklas tampa reguliarus (jei geriate jas teisingai).

 • Aš negaliu pastoti savo ciklo pradžioje arba pabaigoje.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Kadangi ovuliacijos laiko neįmanoma nuspėti, o spermatozoidai Jūsų kiaušintakiuose gali išlikti gyvybingi net iki 5 dienų, pavojus pastoti po nesaugių lytinių santykių išlieka beveik visomis Jūsų ciklo dienomis.1

 • Nėštumas prasideda iš karto po nesaugių lytinių santykių.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Iškart po nesaugių lytinių santykių nėštumas neprasideda. Moteris pastoja apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinus gimdoje, o tai paprastai įvyksta po 6-12 dienų po apvaisinimo. Tai reiškia, kad mažiausiai iki 6-os dienos po nesaugių lytinių santykių jūs negalite būti nėščia.

 • Nesaugūs lytiniai santykiai yra labai reti.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Jeigu esate turėjusi nesaugių lytinių santykių, o pastoti nenorite, galbūt, pykstate ant savęs už neatsargumą. Bet perdaug savęs nebarkite – Jūs tokia ne viena. Daug moterų (maždaug 30%) per pastaruosius metus nesaugių lytinių santykių turėjo bent vieną kartą. Tai jokiu būdu nereiškia, kad Jums nereikia rūpintis kontracepcija, tiesiog nenumatytų atvejų tikrai pasitaiko, ir ne Jums vienai.

 • Aš nepastosiu, jei paprasčiausiai mylėsiuosi ne savo vaisingomis dienomis.
  Answer
  Answer
  TIESA Answer

  Žinoma, tai tiesa, bet Jūs negalite užtikrintai apskaičiuoti savo vaisingų dienų laikotarpio. Taip yra dėl to, kad ovuliacijos laikas kinta, jo neįmanoma nuspėti.1 Jei galvojate, kad Jūsų vaisingos dienos visada pasitaikys maždaug 14-ą ciklo dieną, Jūs klystate – jos gali būti anksčiau arba vėliau. Jei nenorite pastoti, neturėtumėte mylėtis be apsaugos viso savo ciklo metu.

 • Aš maitinu krūtimi, todėl pastoti negaliu.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Nors dėl maitinimo krūtimi ovuliacija dažnai įvyksta vėliau, tai nėra garantuota. Ovuliacija gali vykti ir moteriai maitinant krūtimi. Jei maitinate krūtimi ir nenorite pastoti, patartina naudoti prezervatyvus.

 • Negali pastoti, jei nepatiri orgazmo.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Moteris apvaisinama, kai vyro spermatozoidas susilieja su jos kiaušinėliu.6 Nors tam, kad išsilietų sperma, vyras turi patirti ejakuliaciją, moters kiaušinėlio orgazmas niekaip neįtakoja. Vaikų gimdymui subrendusios moters viduje kiaušinėlis susiformuoja kas mėnesį jos menstruacijų ciklo metu. Tai įvyksta nepriklausomai nuo to, ar ji patiria orgazmą, ar ne.

 • Man nereikia kontracepcijos, nes mes mylimės tik „saugiuoju“ laikotarpiu. Išties, juk esi vaisinga tik vieną dieną per mėnesį.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Vidutinio moters menstruacijų ciklo metu yra šešios dienos, kai lytiniai santykiai gali baigtis nėštumu: penkios dienos prieš kiaušinėlio iškeliavimą iš kiaušidės (ovuliacijos) plius kiaušinėlio iškeliavimo diena.1 Ovuliacijos laikas taip pat gali kisti kiekvieną mėnesį.1 Dėl to tiksliai nustatyti ovuliacijos laiką yra beveik neįmanoma. Tai reiškia, kad pavojus pastoti po nesaugaus lytinio akto išlieka praktiškai viso Jūsų ciklo metu.

 • Aš nepastosiu, jei mes mylėsimės atsistoję, arba jei moteris mylintis bus viršuje.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Kai kurie žmonės tiki, kad tam tikrų sekso pozų metu, pavyzdžiui, mylintis atsistojus, sperma išteka iš moters makšties. Tačiau mylėjimosi pozos iš tikrųjų jokios įtakos apvaisinimui neturi. Vyro ejakuliacijos metu sperma patenka giliai makštin. Iškart po to spermatozoidai pradeda judėti gimdos kakleliu aukštyn.

 • Aš nepastosiu, jei mano lytinis partneris prieš pat ejakuliaciją savo lytinį organą ištrauks.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Varpos ištraukimas prieš ejakuliaciją, kitaip dar vadinamas nutrauktu lytiniu aktu, nėra patikima kontracepcijos priemonė. Skystyje, kuris išsiskiria iš vyro varpos prieš ejakuliaciją, jau gali būti spermatozoidų. Negana to, jam gali paprasčiausiai nepavykti varpos ištraukti laiku.

 • Aš nepastosiu, nes tai mano pirmas kartas.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Moteris gali pastoti bet kada, jei jos organizme įvyksta ovuliacija, net jei anksčiau nėra turėjusi jokių lytinių santykių.

 • Aš nepastosiu, jei iškart po pasimylėjimo nusiprausiu duše ar vonioje arba nusišlapinsiu.
  Answer
  Answer
  NETIESA Answer

  Prausimasis ar šlapinimasis po lytinių santykių neužkirs kelio spermatozoidams, kurie jau pateko į gimdą per jos kaklelį.

Šaltinis

1. Wilcox AJ et al. BMJ 2000; 321: 1259-62.

2. Pallone S and Bergus G. J Am Board Fam Med 2009; 22: 147–157.

3. Gold RB. The Guttmacher Report on Public Policy 2005. Available at http://www.guttmacher.org/pubs/tgr/08/2/gr080207.pdf. Accessed June 2013.

4. Wilcox AJ et al. NEJM 1999; 340(23): 1796-1799.

5. HRA Pharma Report. Women and emergency contraception in 2012.  A European Survey.

6. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists website. Medical terms explained. Available at http://www.rcog.org.uk/womens-health/patient-information/medical-terms-explained. Last accessed September 2013

7. Trussell J. Contraception 2011; 83: 397-404.